Třída ŽABKY 

 

Třída běžného typu:    bez profilace, všestranně zaměřená

Třídní učitelky:        Klára BachováMgr. Ladislava Zezuláková

Školní asistentka:        Erika Řitičková

Asistentka pedagoga:  Miloslava Šmídová

Provozní:               Jitka Nedvědová, Lucie Bindrová

Provoz třídy: 7:30 - 16:15 hod 

 

 

 

žabky galerie

 

Spolu to zvládneme! 

 

Tuhle větu asi slyšíte občas kolem sebe. Teď častěji než dřív. Ale my, Žabky ze Školičky u lesa to takhle máme už dávno. :o)

Zdravíme všechny Žabky! Hlavně ty, co teď do školky nechodí... Povyprávíme Vám, jak to teď ve školce vypadá... 

den pátý...

V pátek uklízíme výstavku, pamatujete se? A co jsme na ní měli? Bezva auta, rakety a domy z magneformu, zažehlovací mozaiky a koronaviry z plastelíny a brček. Koronaviry jsme si tam ještě nechali, chceme je ukázat rodičům v šatně. 

Taky jsme si vyzkoušeli, jak se měří teplota bezkontaktním teploměrem... Není to jen tak. Některým se to vůbec nelíbilo, protože teploměr připomíná pistoli. Některým se nedařilo teplotu změřit, protože správnému měření na čele vadila ofina z vlasů... Nikdo z nás do dnešního dne nikdy bezkontaktní teploměr nepoužil. Dnes poprvé. Všichni máme doma teploměr, kterým se měří teplota v podpaždí. Jaký máte doma vy? 

Kromě toho jsme dnes vyráběli jednorázové "nouzové" roušky z papírového ubrousku. Byla to zábava. Ubrousek jen složíte do harmoniky a přicvaknete k němu kroužkové gumičky. Je to snadné. A pak jsme se pro Vás v rouškách fotografovali. Abyste hádali, za kterou rouškou se kdo skrývá. Až fotografování dokončíme, dáme Vám fotky sem a můžete nás poznávat... 

V kroužku jsme si povídali o celém uplynulém týdnu. Většina z nás je ráda, že můžeme do školky chodit, ale taky si většina z nás stýská za maminkou... Zvykli jsme si být s ní celý den, když byla školka zavřená. A teď nám dost chybí. Někteří i pláčou, a ne jen maláčci, jak moc je jim po mamince smutno. Znovu jsme se vrátili ke slůvku karanténa. Našim kamínkům uběhl už celý jeden den. 

Ven chodíme zatím jen na zahrádku. Hrajeme si na pískovišti, na nové tartanové ploše s míčem, skáčeme na trampolíně a tak podobně. 

Pokud jde o jídlo, je to tu teď trošku jako v restauraci. Neobsluhujeme se sami, jídlo nám vydává paní provozní Jitka a my si u ní objednáváme jako u paní servírky. Většině z nás se to líbí, že nás paní Jitka obsluhuje. Ale někdy je to zdlouhavá domluva. Jednodušší by bylo, kdybychom si mohli vybrat a nandat svoji porci sami. 

Co nás baví a líbí se nám, je nový pitný režim. Máme z domova lahve jako na výlet a do těch nám paní učitelka nebo paní provozní nalévá pití, které si vybereme. Pít z lahve nás baví víc než pití z hrnečku. 

Odpoledne nás ve školce spinká jen málo a lehátka jsou daleko od sebe. 

A na konec týdne zase něco i pro Vás: 

Nadiktujte někomu, kdo umí psát, dopis, co děláte vy. A nakreslete pro nás obrázek. Předem děkujeme. 

                                     SM602484_dopis3.jpg

den čtvrtý...

Ve čtvrtek jsme dokončovali úkol z předchozího dne. Vybarvovali jsme své portréty ze včerejška. Pěkně tak, jak opravdu vypadáme. Oči, vlasy, pokožka, rty, ... Pro všechny to nebylo lehké. A předškoláky paní učitelka bedlivě sledovala, jak drží tužku... Však víte: Zob, zob zobáček! 

Mimochodem vzpomínáte na tu básničku? 

Palec a ukazováček 

zob zob máme zobáček

do zobáčku tužku dáme 

prostředníčkem podpíráme

(a správný úchop tužky máme) 

Kromě toho jsme se také postarali o naše rýmovníky... Zasadili jsme do vodního drénu nové odnože...

Taky jsme zjistili, že skřítči pořádníčci (nebo paní provozní při dezinfekci) popletli věci z pokusného a výtvarného koutku. Tak jsme to dali všechno do pořádku. 

Společně jsme si pak vytvořili karanténu. Jak jsme to udělali? Velkáči udělali cedulku na stavbu KARANTÉNA a pak taky KARANTÉNOVÝ 14tidenní KALENDÁŘ. Maláči ji postavili z dřevěné stavebnice. Teď budeme sledovat, jak plyne čas pro kamínky, které jsme do karantény umístili. A do karantény budeme vstupovat pouze s ochrannými prostředky. Nebo raději vůbec. 

A dnešní sada úkolů a otázek pro Vás: 

Karanténa trvá 14 dní... Zkuste napočítat do 14. A předškoláci zkuste ta čísla napsat.

A když jste v tom počítání, spočítejte, kolik máte doma pokojových květin. Máte i rýmovník? A máte rostliny na balkoně? Na zahrádce? Znáte je? Pomáháte se o ně starat? 

Zkuste vymodelovat koronavirus, jako jsme to udělali my. Podívejte, jak vypadá.   

                                                                  koronavirus-informace.jpg

 

den třetí...

Tak posila v podobě sester Slavíkových a Martinky dorazila. Vcelku rychle se zorientovaly a přijaly všechny novinky za své. 

Zkoušeli jsme si dneska nakreslit svůj obličej. Při té příležitosti jsme si v koupelně před zrcadlem povídali o tom, které části obličeje skrývá rouška... A proč. 

 images.jpg                                                                                                                      Ve třídě jsme řádili s obručemi. 

Všichni, kdo chtěli, si vyzkoušeli další ochrannou pomůcku - gumovou rukavici... nic moc příjemného, shodli jsme se. Ale prý je s ní dobrá hra ve vaně nebo v umyvadle. Tak to vyzkoušíme. Doma. 

No a v kroužku jsme si povídali o tom, co nám ve školce chybí nebo vadí. Jednomyslně jsme se shodli na tom, že nás nejvíc mrzí, že si nemůžeme do školky nosit svoje hračky a že tu nemáme k dispozici plyšáky a oblečky... Mluvili jsme i tom, co se s tím dá dělat. Vymysleli jsme karanténu, nebo čekání, až koronavirus bude pryč.

A dnešní úkoly pro Vás? 

Obruč má jaký tvar? Najděte doma 10 kulatých věcí a nakreslete je. Předškoláci navíc: obruč je jako písmeno O. Najdi ve spíži 10 obalů od potravin, na kterých je O a to slovo zkus napsat. 

Zkuste taky nakreslit svůj obličej. Vyjmenujte všechny jeho části. 

Máte doma gumové rukavice? Udělejte pokus. Vejde se do všech prstů rukavice stejné množství vody? 

Umíte vysvětlit slovo karanténa? 

den druhý... 

Dneska jsme se sešli ve stejné sestavě jako včera... Od zítra prý přibudou "slavice" Kája a Maruška a taky Martinka... 

Vybírali jsme si společně pozdrav... Protože podání ruky není všem právě vhod.  A tak jsme hledali nový způsob pozdravu, při kterém bychom na sebe nesahali ani se jinak příliš nedotýkali jeden druhého...

Napadlo nás třeba šprtnutí do sebe zadečkem, ťuknutí špičkami botek, pozdrav loktem, zamávání... Uhádnete, který jsme nakonec vybrali? 

                                    people-non-contact-greetings_23-2148501897.jpg

Napadá Vás jak jinak se dá třeba ještě pozdravit? 

A stejně jako minule tu pro Vás máme nějaké úkoly: 

Vymyslete co nejvíc slovních pozdravů... a předškoláci, zkuste je napsat hůlkovým písmem.

Zkuste si pozdrav i v jiném jazyce. Jak se zdraví anglicky? A jak v německy mluvících zemích? A co Maďaři? Nebo Poláci? Jaké jsou jejich pozdravy? A víte, jak se zdraví třeba v Číně? 

A do třetice tu máme Pozdrav slunci... Zacvičte si s námi... Namaste. 

                                                                                                               images.jpg

 

den první... 

Část se nás dnes poprvé sešla ve třídě! Bylo to zvláštní, paní učitelka pouštěla do školky rodiče s náma po troškách, rodiče přinesli všechno zabalené v igelitu a rychle nás předali. 

V koupelně jsme si pak dlouze myli ruce. A pak! Děcka! Je tu v koupelně novinka! Zelená do třídy! tomu paní učitelky říkají... Je to dávkovač s dezinfekcí, má fotobuňku, která bliká zeleně. Když pod něj strčíme ruce, tak vystříkne alkoholová dezinfekce. A nad ním je zásobník na papírové utěrky. Teprve po téhle velké hygieně pak můžeme do třídy. 

A pro Vás tu máme otázky: 

Kde se bere igelit? 

Z čeho se vyrábí papír? 

Co je to fotobuňka? 

Proč říkají paní učitelky Zelená do třídy? 

A papírové utěrky mají tvar čtverce, nebo obdélníka, co myslíte? 

 

Zdraví Vaše Žabky - Anička, Dorotka, Editka, Eliášek, Filip, Kája P., Raška, Štěpánek,

paní učitelky Klárka a Laďka a paní provozní Jitka

rezacova_foot