Realizujeme projekt Rozvoj zahrady v přírodním stylu, který navazuje na předchozí projekt Vybudování zahrady v přírodním stylu, oba za více než 0,5 milionu Kč. Školní zahrada je vybavena novými prvky - biotopem jezírko, novými vyvýšenými záhony a v létě také byly nahrazeny staré betonové zídky dřevěnými. Chceme dál pokračovat v úpravách zahrady - nyní se zaměříme hlavně na ozdravení terénu zahrady a postupnou výměnu starých chodníčků. Také bychom rádi zbudovali mlhoviště a okruh pro použití koloběžek, trojkolek a odrážedel a případně také dopravní hry.
Název projektu:
ROZVOJ ZAHRADY V PŘÍRODNÍM STYLU V MŠ ŘEZÁČOVA
Akceptační číslo:
1220500073
Příjemce podpory:
Mateřská škola Brno, Řezáčova 3, příspěvková organizace
Stručný popis projektu:
Předmětem projektu je pokračování v úpravách zahrady mateřské školy. Úpravy mají změnit ráz zahrady na přírodní, doplněnou o řadu edukativních prvků v oblasti environmentální výchovy. Po úpravách bude zahrada poskytovat dětem nejen příjemný pobyt v bezpečném a přitom přirozeném přírodním prostředí, ale také praktickou i teoretickou výuku v oblasti EVVO.
V minulém projektu jsme vybavili zahradu pozorovacím pěstovacím a kompostovacím centrem, expozicí léčivých a aromatických bylin, slunečními hodinami, hmyzím hotelem, meteobudkou a dále také hmatovými a pocitovými chodníky a kameništěm.
V současném projektu pokračujeme terénními úpravami zahrady tak, aby byl terén řešen prostřednictvím přírodních materiálů. Budujeme přírodní jezírko. V neposlední řadě jsme vybavili naši zahradu novými vyvýšenými záhony pro pěstování užitkových i okrasných rostlin. Vše doplníme znovu výukovými tabulemi.
Realizace projektu:
duben 2023 – srpen 2023
Kromě úprav na školní zahrádce bychom rádi zbudovali zázemí a odpočinkovou místnost pro zaměstnance v bývalé kotelně školy. Aktuálně je tato vize součástí návrhu městské části na rozšíření investičních záměrů Města Brna na rozvoj podmínek pro vzdělávání.
V jedné z místností MŠ jsme zbudovali provizorní koutek, určený pro logopedickou péči, jazykovou výchovu apod. Chtěli bychom ho postupně vybavit a zkrášlit tak, aby se v něm děti cítily co nejlépe.
Školní rok 2023-2024 bude výjimečný jako všechny dosavadní. Jistě se můžete těšit i na překvapení.
MŠ je v provozu v době 6:30 – 16:30 hod.
Vzdělávání v mateřské škole probíhá ve 3 ročnících, přičemž do jedné třídy mateřské školy lze zařadit děti z různých ročníků. Naše školička u lesa preferuje heterogenní třídy. Do tříd zařazujeme děti s ohledem na snížený věkový rozptyl, na homogenní věkové a pohlavní skupinky. Zohledňujeme i přání rodičů a další faktory.
Do běžné třídy dochází maximálně 25 dětí, do třídy speciální maximálně 14 dětí. Aktuální počty dětí ve třídách se liší podle toho, zda do třídy dochází děti netříleté a děti s přiznaným podpůrným opatřením 3. a vyššího stupně.
Do školičky u lesa chodí
Školné je stanoveno s platností od 1.9.2024 ve výši 1.100,- Kč pro celodenní pobyt. Od poplatku jsou osvobozeny děti těsně předškolního věku a děti s odkladem školní docházky. Jiné případné snížení či zproštění od poplatku je třeba žádat u ředitelky školy.
Stravné je stanoveno s platností od 1.9.2023 pro celodenní pobyt dítěte v předškolním věku na 55,- Kč na den a 60,- Kč v případě celodenního pobytu dítěte ve školním věku.
V MŠ je dobrým zvykem, že rodiče dětí přispívají finančně na nadstandartní aktivity svých dětí (kulturní a jiné akce, nákup upomínkových předmětů, netradičního vybavení tříd atp.)
Dále rodiče v plné výši hradí nadstandartní aktivity jako např. pořádání kulturních akcí, návštěvy kulturních akcí, výlety MŠ nebo třídy, pořádání projektových dní apod. a aktivity jako jsou edukativně-stimulační skupiny, logopedická péče pro děti z běžných tříd, škola v přírodě, předplavecký výcvik atd.
K datu, kdy je dítě přijato k docházce se má za to, že dítě do MŠ nastoupí. Pokud ne, je rodič povinen dítě omluvit. Dítě, přijaté k celodenní docházce a stravování, bude v MŠ pobývat přibližně po dobu provozu MŠ, pokud se rodič nedomluví na jiné délce pobytu s třídní učitelkou.
Děti těsně před nástupem do základní školy mají docházku do MŠ povinnou nejméně na 4 hodiny denně, a to od 8:00 do 12:00 hod. Absenci dítěte je třeba vést v omluvném listě.
Další formou plnění PŠD, která je v naší škole možná, je individuální (neboli domácí) vzdělávání - tento způsob je třeba sjednat předem s ředitelkou školy.
Z docházky lze dítě omluvit několika způsoby: osobně u třídní učitelky a zároveň písemně v záznamníku v šatně, dále pak telefonicky (i formou SMS), případně mailem. Na jiné době příchodu nebo odchodu dítěte z MŠ, než je ta stanovená v režimu dne, je třeba se s třídní učitelkou předem domluvit.
více informací hledejte v dokumentu, uloženém v sekci Dokumenty ke stažení (platný školní řád)
denně 10:00 hod - 12:00 hod nebo po předchozí domluvě jinak
Máme ustanovena následující pravidla pro řešení všedních podnětů i závažnějších připomínek stran rodičů vůči práci pedagogů i provozních zaměstnanců, stejně jako k činnosti školy:
Dále ředitelka eventuelně zařadí problematiku podání aktuálně do své kontrolní a hospitační činnosti. S podáním budou zaměstnanci MŠ seznámeni na pg. radě. Výročně pak ředitelka dle uvedených záznamů vyhodnotí, v jakém počtu a v jaké podobě byly podněty nadneseny, řešeny a jaké vyplývají závěry a doporučení pro další činnosti MŠ.
Ve školních letech 2023 až 2026 budeme pokračovat ve Školním vzdělávacím programu z let minulých, nadále s názvem Cinky linky přes kamínky kutululů tralali..., který je k srpnu 2023 aktualizován.
Při tvorbě ŠVP jsme vycházeli zejména z Kurikula podpory zdraví v mateřské škole. Dále jsme porovnávali náš program s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání.
Bohatě jsme čerpali z vlastní pedagogické praxe, z poznatků získaných při dalším vzdělávání a odborné literatury.
Naší velkou inspirací jsou principy partnerské výchovy, prosociálního učení a formativního hodnocení.
Podrobnosti najdete ve vlastním dokumentu.
ŠVP pro PV Cinky linky přes kamínky
Účastníme se také projektů, podporovaných EU, MŠMT ČR a jinými organizacemi. Základní informace najdete v sekci Povinně zveřejňované informace
Další žádejte u ředitelky školy.
Na tvorbě a evaluaci ŠVP pracujeme pravidelně v průběhu celého školního roku, dle potřeby se scházíme předběžně každou první středu v měsíci po skončení provozu MŠ.
Pedagogické rady se mohou zúčastnit v případě zájmu také rodiče našich dětí.
Bližší info u ředitelky školy.